Euroleague: «Ο εξάστερος και το τέρας»

H πορεία των 2 ελληνικών ομάδων στην Ευρωλίγκα συνεχίστηκε με 2 εκ διαμέτρου αντίθετα αποτελέσματα. Ο Παναθηναικός διατήρησε το αήττητο της έδρας του και κέρδισε με 84-75 τη φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα ενώ ο Ολυμπιακός έχασε με κάτω τα χέρια απο τη Μπασκόνια με το τελικό 86-54 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του.

Το βράδυ της Πέμπτης ο Παναθηναικός βρέθηκε να κυνηγάει απο νωρίς τη Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στην Αθήνα χωρίς τον Σεραφέν που στο πρώτο παιχνίδι είχε προκαλέσει πολλούς πονοκεφάλους στον Πασκουάλ αλλα στο πρόσωπο του Τόμιτς ο Αλόνσο,ο προπονητής των μπλαουγκράνα βρήκε τον κινητήριο μοχλό στην επίθεση. Ο Κροάτης ψηλός είτε σκόραρε είτε δημιουργούσε για τους συμπαίχτες του και σε συνδυασμό με τα πολύ χαμηλά ποσοστά των πρασίνων οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους. Σύντομα όμως οι πράσινοι με μαέστρο τον Καλάθη και με τον Γκιστ να πραγματοποιεί ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση, ο Παναθηναικός ανέτρεψε το σκορ και σιγά σιγά στη τρίτη περίοδο έχτισε και μια μικρή διαφορά ασφαλείας. Στη τελευταία περίοδο και ενώ η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς,ο  Αλόνσο έβαλε τον Ναβάρο να μαρκάρει τον Παππά και όπως ήταν φυσιολογικό ο Έλληνας γκαρντ το εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε 15(!!!) πόντους στη τελευταία περίοδο με το τελικό σκορ να είναι το 84-75. Οι πράσινοι σε αυτό το παιχνίδι μπορεί να είχαν κάκιστα ποσοστά απο τη γραμμή του τριπόντου και τον βολών και σημαντικά λιγότερα ριμπάουντ, ωστόσο μεθοδικά επιτέθηκαν με άλλους τρόπους και έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε αυτή τη πολύτιμη νίκη.

Ο Ολυμπιακός απο την άλλη ξεκίνησε αρκετά καλά στην Ισπανία και με το Πρίντεζη να είναι καταλύτικος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-21. Η συνέχεια ωστόσο ήταν εφιαλτική. Η Μπασκόνια πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 37 πόντους. Ανάλυση δεν μπορεί να γίνει επι της ουσίας, παρόλα αυτά αξίζει να σημειωθεί η κάκιστη επιθετική συμπεριφορά του Ολυμπιακού για ακόμα ένα παιχνίδι ενώ να τονιστεί οτι έχει τη χειρότερη επίθεση στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναικός δείχνει οτι σιγά σιγά βρίσκει ρυθμό και ιδιαίτερη αναφορά αξίζει να γίνει στο Καλάθη. Ο Νικ ο οποίος πέρσι άκουσε πολλά,εδώ και καιρό δείχνει οτι είναι ο πληρέστερος γκαρντ της Ευρωλίγκας και με γεμάτες στατιστικες οδηγεί τους πρασίνους εκ του ασφαλούς. Στους 2 αγώνες που ακολουθούν, οι πράσινοι χρειάζονται 1 νίκη για να πλασαριστούν αρκετά καλά στη 4δα, ειδικά αν αυτή είναι απέναντι στη Φενέρ θα τους δώσει σημαντικό πλεονέκτημα εναντι των Τούρκων. Ο Ολυμπιακός απο τη μεριά του πρέπει να ξεχάσει γρήγορα την ήττα και να συγκεντρωθεί στα επόμενα ματς, ωστόσο δεν πρέπει να αποφύγει την αυτοκριτική για τα λάθη του. Το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι τεράστιο και κάπως πρέπει να λυθεί.